A somogyszobi Kálvin u. 24. alatti portán állt egy méhes. Szalai Ferenc építette a 20-as években.
Négy oszlop tartotta a tetőszerkezetet, a keleti és az északi oldalon hosszú deszkák szolgálták a falat, itt volt az ajtó is. A nyugati és déli oldalon döngölt földön fél méteres téglafalat emeltek, ezen helyezkedtek el a kaptárok. Ezek zöme kisboconádi régi kaptár volt, de a felső sorban voltak szalmából font kasok is. A kaptárok kifele néztek, belülről nyithatóak és kezelhetőek voltak.
A méhesben folytak a méhészeti munkák, pörgetés, keretek készítése, itt kaptak helyet a méhészeti szerszámok: pörgető, füstölő, álarc, stb. A 60-a években a néprajzosok is felfigyeltek erre a méhesre, Dr. Kerecsényi Edit fölmérte, képeket készített róla. A méhest Szalai Ferenc unokája, Szalai László adományozta a Vilma Háza Alapítványnak.
A hozzávaló terveket a Bagó és Tsa cég készítette el és a somogyszobi Önkormányzat telepítette át a Vilma-ház portájára. A korhadt deszkák helyett új deszkákat építettek be. Az udvar felőli két téglaoszlopba beépítettek 2 pecsétes téglát, melyet Szob testvérvárosunk adományozott a Háznak. A méhes padozata a református templom fölszedett régi járólapja. A méhes belsejében van elrejtve a mosdó egy sötét ajtó mögött.
A kaptárokat kiegészítettük több kaptárral, köztük szalmából font kasokkal, köztük egy szalmaoldalú kaptárral, és a szalmaoldalt készítő szerkezetettel is.
Adományba kaptunk pörgetőt, füstölőt, virágporgyűjtőt, tetejezőt, stb. Így berendezve várja a méhes a látogatókat. Az áttelepített méhest 2011-ben adtuk át ünnepélyes keretek között a falunapon Szob testvérváronunk képviselői jelenlétében. Szinte bármikor lehetne méhészkedni az épületben.
Átadáson…. Átadáson… Átadáson az adományozóval…
Az áttelepített méhes kívülről Az utcafrontról Déli oldal
Szalmaoldalt készítő eszköz Építette, adományozta, áttelepítette tábla Kaptárok és kas belülről
SK